Milyen az energiatakarékos ablak?
Az üvegezett nyílászáró szerkezetek (főleg ablakok) a külső térelhatároló szerkezetek „gyenge pontjai”. A felhasznált energia mennyiségét nagy mértékben – közel 50%-ban – képesek befolyásolni. Hőszigetelő képességük javításának gazdaságosságát jellemzi, hogy amíg építési költségük az építkezés összköltségének mindössze 4-7%-át jelenti, a lakás üzemeltetési ráfordításainak csaknem a felét is kiteheti az itt távozó energia költsége.
Az ábra az energiafelhasználás szempontjából különösen kényes pontokra mutat rá. Érdemes összehasonlítani saját ablakunkat az ábrán látható vázlattal.
1. Az ablakszárny és a tok közötti hézagban rugalmas tömítés legyen. A tömített hézag csökkenti a fűtési költséget, kellemes klímát biztosít a lakóhelyiségben. A tömítést saját kezűleg is elvégezhetjük.
2. Az ablakok – a tok- úgy illeszkedjék a falhoz, hogy a kettő között biztosítsa a tökéletes légzárást. Az esetleges hézagokat tömítsük.
3. Az üvegezés kettős vagy többrétegű legyen!
4. A szerkezet faanyagának állapota és a vasalat olyan, hogy az ablakszárny jól illeszkedhessék a kerethez.
5. Az ablak szerkezete tegye lehetővé a tömítést.
6. Az ablaknak legyen redőnye, amelyet éjszaka engedjük le; a redőny és a függöny külön-külön és együtt is csökkenti a hőveszteséget.
7. A redőny szekrénye hőszigetelt legyen, és gondoskodjunk annak megfelelő légzárásáról. Ha a hőszigetelés hiányzik, pótlólag helyezzünk el egy hőszigetelő lemezt a szekrény falára. Leggyakrabban a redőnyszekrény szekrény által keletkezett huzat okozza a gondot. Ezen a fedőlap csatlakoztatásainak tömítésével segíthetünk.
8. Azt is vizsgáljuk meg, takarja – e a függöny a fűtőtestet? Hosszú, nehéz függöny növeli a fűtési szükségletet.