Egy hívatlan vendég otthonunkban: a penész
Télen ugrásszerűen megnövekszik azon lakások/házak száma, ahol a penész hirtelen, váratlan módon felüti fejét.
Dohos szagot áraszt, zöldes-feketés foltokkal köpködi tele falainkat és ami negatívumai között a leglényegesebb; veszélyes, ártó hatása van az emberi szervezetre.
Hiába tartjuk rendben otthonunkat, hiába takarítunk megszállottak módjára, sajnos ezzel még nem küszöböljük ki a penész kialakulásának lehetőségét.
Hogy miért és hogyan jön létre, férkőzik be életterünkbe és keseríti meg mindennapjainkat, valamint mit tehetünk ellene, arról most lerántjuk a leplet.
A penészgomba spórái mindenütt megtalálhatóak a levegőben, de nem mindenhol találnak „táptalajra” és telepednek meg.
Amennyiben lakásunk száraz, jól szellőztetett nagy valószínűséggel nem lesz gondunk a penészesedéssel, ám, ha nem megfelelő hőmérsékletű, túl nagy a páratartalom, könnyen megjelenhetnek a zavaró foltok.
A műanyag nyílászáróknál, új szigetelésnél, is oda kell figyelnünk, mert ilyen esetekben hajlamosak vagyunk megfeledkezni a rendszeres szellőztetésről, örülünk, hogy nem huzatos már a lakás, fűtésszámlánk alacsonyabb lett, boldogsággal telve konstatáljuk, hogy nem kell többé dideregni saját nappalinkban.
Az eszünkbe sem jut, hogy így hirtelen több hő szorul a falak közé, amely légáramlás hiányában páraként lecsapódik, ezzel tökéletesen előkészítve a penész melegágyát.
Sokan, mikor ezt észreveszik szivaccsal, vegyszerekkel nekiesnek, lesúrolják, esetleg penészölő festékkel átkenik az érintett felületet. Ez kizárólag tüneti kezelés, hiszen, ha probléma valódi okát nem találjuk meg, újra- és újra szembesülünk majd bosszantó visszatérésével.
Muszáj megemlíteni az esztétikai hátrányok mellett a penész egészségkárosító hatásait is.
Több mint 80 faja létezik- a több ezer közül- melyek veszélyt jelentenek szervezetünkre, gyengítik immunrendszerünket, nem mindegy tehát melyikkel állunk szemben.
A penész leggyakrabban asztmás megbetegedésekért tehető felelősség, de allergén reakciókat is kiválthat. Krónikus fáradékonyság, szem-és nyálkahártya irritációk, súlyosabb esetekben tüdőt, májat vesét támadó kórok hátterében is ez a gomba állhat.
Ha erős a gyanúnk, hogy bármilyen fizikális panaszunkért a penészt tehetjük felelősség, érdemes felkeresni szakember segítségét-aerobiológus-, aki mintát vesz, és megállapítja melyik típus költözött be hozzánk, milyen módszerrel vehetjük fel leghatékonyabban a harcot ellene.
Íme 4 pont, amit, ha észben tartunk búcsút inthetünk a penésznek:
- Rendszeres, alapos átszellőztetése a lakásnak, legalább naponta két alkalommal
- Megfelelő hőmérséklet a szobákban
- Páramentesítés
- Ezek mellett kiegészítésként penészirtó szerek alkalmazása